Juuste kasvufaasid

Karvad ei kasva pidevalt nagu küüned. Iga karv läbib inimese elu jooksul oma arengus korduvalt kindlad faasid. Juuksed isegi 10 kuni 30 korda. 

     Anageen      Katageen     Telogeen

Tavaliselt on anagen faasis 90% karvu. Katagen faasis 1-2%. Telogeen faasis 10-15% karvu. 

Anageen Kasvufaas, 3-6(10)aastat.
Katageen Taandarengufaas,1-2nädalat. Karv kaotab pigmendi, karvaroo alumine osa muutub nuiakujuliseks.
Telogeen Puhkefaas, kestab 2-4 kuud.
Eksogeen Karva eemaldumise faas, 4-6 nädalat( tekib uue anageeni ehk kasvufaasi algus), kasvav karv lükkab vana karva välja.

 

Krooniline juuste puhkefaas( telogen effluvium)

Kroonilist juuste puhkefaasi nimetatakse ka telogeenjuuste väljalanguseks või sümtomaatiline juuste väljalangemine( ajutine suurenenud juuste väljalangemine ühtlaselt üle kogu pea, mis järgneb teatud tüüpi organismi üldstressile. Selle tulemusena satuvad korraga paljud juuksekarvad enneaegselt puhkefaasi(-30%) ja langevad välja. Kaotatud juuste arv on tavaliselt 150-300 karva päevas.

Võimalikud põhjused juuste väljalangemisel

Rasedus ja sünnitus( üks sagedasemaid põhjuseid). Palavikuga kulgev äge haigus. Raske krooniline haigus. Raske psühholoogiline stress. Rasedusvastaste pillide ärajätmine või võtmine( peebipillid). Kui on kahtlus, et need võivad põhjustada juustekadu, siis tuleks minna günekoloogi vastuvõtule, et vahetada pille. Siiski võiks esmalt jätta pillide võtmise järgi 2-4 kuuks, et näha, kas need pillid on juustekao põhjustajateks.

Kiirdieet ja alatoitumus( valgupuudus). Võib tekkida religioossetel inimestel seoses paastumusega(enne ülestõusmispühi jne.)

Operatsioon või trauma. Kilpnäärme üle-või alatalitlus. Kehvveresus(aneemia). Rauapuudus(sagedamini tingitud kroonilisest genitaalveritsusest). Aitama peaks mitmete kuude jooksul rauatablettide sissevõtmine.

Ravimid( sagedamini põletiku- ja trombivastased ravimid, antidepressandid, tsütotoksilised ravimid, südame-veresoonkonna ravimid, endokrinoloogilised preparaadid, vitamiin A, karbamazepiin)

Peanaha haigused, nagu psoriaas, seborroiline nahapõletik, atoopiline dermatiit, vaktsineerimised, raskemetallid( selenium, arseen ja tallium). Mõnikord võib probleem tekkida ka olemasoleva androgeense alopeetsia foonil või sellega üheaegselt.

Keskealistel, 30-50 aastastel naistel, on kirjeldatud kroonilist telogeenjuuste väljalangust, mis kestab kuid või aastaid, on isestimuleeruv ja seotud anageenfaasi lühenemisega teadmata põhjustel. Need naised kirjeldavad, et nooruses oli neil paksud, tihedad juuksed. Hobusesaba ei mahtunud kätte ära, nüüd aga on poole õhem. Sellisel juhul eemalduvad karvad kergelt nii pealaelt kui ka kuklast. Uuring kinnitab folliikulite normipärast suurust, kui anageen-telogeenfaasi suhte vähenemist.

Tunnused ja ravi.

Probleem algab sageli suhteliselt ägedalt, kuid mõnikord võib ette tulla ka kroonilist, väiksema alguse ja pikema kestusega vormi. Tavaliselt langeb juukseid välja hajusalt, üle kogu pea. Juuste suurem väljalangemine võib kesta mitu kuud ning halvemal juhul isegi kuni aasta ja rohkem. Ägeda iseloomuga protsess peatub tavaliselt spontaalselt 6 kuu jooksul.

Telogen effluvium on isekorrigeeruv protsess. Oluline on üles leida põhjus ja seda ravida.

Soovitatav on vältida juuste liiga tugevat harjamist ja peamassaaži. Tähtis on korralik toidumenüü, mis sisaldaks küllaldaselt valku, puu- ja juurvilju. Vajadusel tuleb lisada raud, vitamiin B12 ja foolhape, mille puudus võib aeglustada juuste kasvu. Samuti õigete juustehooldus toodete kasutamine.

Selleks, et saada abi tule peanahauuringule. Registreeri end uuringule telefonil +372  56 643 259 või gerthy@trihholoogiakeskus.ee

Advertisements
Rubriigid: Alopeetsia, Juuksed, Juuste kasvufaasid, Juuste väljalangemine, Krooniline juuste puhkefaas, Psoriaas, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.